× Pomoc w obsłudze NVDA, instalacji programu, konfiguracji i użytkowaniu.

Pytanie Problemy manualne a NVDA i uruchamianie programu z pendrive

2017/11/03 10:10 - 2017/11/03 11:53 #1 przez Gość
Mam pytanie, czy są jakieś ułatwienia w NVDA dla osób z problemami manualnymi?

I jak ustawić NVDA portable, aby uruchamiał się po wciśnięciu entera?

Sorry jak to banalne pytania ale jestem tu nowy.

Pozdro

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/03 12:05 #2 przez Patryk Doering
Witaj na forum.

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nie ma głupich pytań, są tylko nieprzemyślane odpowiedzi.

Na jakich ułatwieniach dla osób z problemami manualnymi w NVDA Ci zależy. Rozumiem, że chodzi o możliwości posługiwania się klawiaturą i myszką w bardziej koordynowany sposób - czy tak? Te ustawienia jesteś w stanie zdefiniować w ustawieniach ułatwień dostępu systemu Windows (Ułatwienia dostępu > Klawiatura i Ułatwienia dostępu > Mysz).

I napisz więcej w temacie uruchamiania NVDA w wersji przenośnej po wciśnięciu klawisza enter. Co dokładniej chcesz zrobić? Podpiąć pendrive do komputera, wcisnąć enter i by uruchomił się NVDA?

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/03 12:36 - 2017/11/03 13:04 #3 przez Gość
Witam,
co do portable dokładnie tak, chcę podpiąć pendrive enter i aby zagadało NVDA.

A co do ułatwień to chciałbym tak ustawić w NVDA, że po naciśnięciu klawisza NVDA i puszczeniu go można by było wykonać jakąś komendę. Tak jak kiedyś w Jaws,
pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/11 00:02 - 2017/11/11 13:47 #4 przez Lowca Androidow
Z tym ułatwieniem wykonywania komend to musiałaby być funkcja trwania przycisku NVDA - coś jak w programie TALKS - można było ustawić czas trwania przycisku TALKS - i była m.in. opcja "do wykonania komendy".

Jeśli chodzi o uruchamianie klawiszem ENTER po podpięciu pendrive'a jak na moją wiedzę jest to niewykonalne.

Podpinając pendrive do różnych komputerów otrzymuje on różną literę dysku, autoruns.inf aktualnie jest blokowany, aby zabezpieczyć system przed autoinstalacją infekcji z pendrive'a.

Ja sobie radzę nieco inaczej. Pendrive z NVDA portable nazwałem (zmieniłem nazwę pendrive) X-NVDA. Po podpięciu pendrive z NVDA wciskam skrót WinKey+E (otwarcie Exploratora Windows) i wciskam "X" (zaznacza się pendrive) -> teraz wciskam ENTER (otwiera się zawartość pendrive) i tu mam skrypcik nazwany x-nvda.vbs i on uruchamia mi exe'ka NVDA i gotowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/11 14:16 - 2017/11/11 17:48 #5 przez Patryk Doering
Słusznie prawisz Łowco Androidów :).

Przyda się jeszcze zamieścić kod jaki musi znaleźć się w pliku uruchamiającym NVDA. W Twoim przypadku jest to plik "x-nvda.vbs". Uruchamiany Notatnik i kopiujemy do niego dwie poniżej zamieszczone linijki kodu:
Set oWS = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
oWS.Run "NVDA\nvda.exe"

Następnie zapisujemy plik nadając mu nazwę "x-nvda.vbs" i z listy rozwijanej "Zapisz jako" wybieramy "Wszystkie pliki". Jest to bardzo istotne. Plik zapisujemy w głównym katalogu pendrive. Czytnik ekranu natomiast zainstalowany jest na pamięci w katalogu "NVDA".

Teraz możemy już po podłączeniu pendrive uruchamiać NVDA tak jak opisał to Łowca Androidów. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Może znajdzie się ktoś kto uruchamia NVDA w wersji przenośnej w inny sposób?

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/11 14:48 - 2017/11/11 17:40 #6 przez Lowca Androidow
Witam.

Nie pisałem szczegółowo bo nie wiedziałem czy sam zainteresowany będzie zainteresowany :)
Ja to mam tak, że na pendrive mam utworzony katalog NVDA_Portable i w nim pliki NVDA.

Mam plik .bat bo .vbs nie uruchomi się pod XP, .bat jest bardziej uniwersalny :) - pisałem o .vbs bo jeszcze do niedawna miałem właśnie .vbs i tak odruchowo o tym piszę.

Plik .bat umieszczam luzem na pendrive i ma on nazwę "x-nvda.bat".
Żeby utworzyć taki plik do notatnika należy wkleić poniższe:
@echo off
start \NVDA_Portable\nvda.exe
exit

I zapisać go luzem na pendrive o nazwie "x-nvda.bat" - zapisując tą nazwę razem z cudzysłowami nie trzeba już przechodzić do wyboru typu plików - zostanie zapisany z rozszerzeniem .bat.

Tak to zapisuję bo mam porządek na pendrive - mam sporo roboczych pendraków i prawie na każdym mam NVDA Portable i dzięki takiemu rozwiązaniu mogę mieć też inne katalogi i pliki utrzymując porządek.

Dlaczego "x-..." - ano dlatego, że mało kiedy mamy pliki czy katalogi o nazwie rozpoczynającej się od "X" - dzięki temu mamy pewność, że nawet nie widząc klikamy "X" i jesteśmy na pendraku, klikamy ENTER i jesteśmy na pendrku, klikamy kolejny raz "X" i ENTER i mamy pewność, że zostanie uruchomiony plik .bat/.vbs uruchamiający nasz NVDA.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/11 16:06 - 2017/11/11 17:44 #7 przez Gość
Witam,
z tego co wiem to jest to możliwe. Słyszałem, że trzeba utworzyć plik autorun i gotowe ale już wiem jak to zrobić. Opisuje to Piotr Witek w podcaście na tyflopodcast.net.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/11 17:59 #8 przez Patryk Doering
Grzegorzu napisz jak wygląda temat uruchamiania NVDA Portable z pendrive przy użyciu pliku autorun.inf. Jakie są wymagania, przeciwwskazania i wytyczne do uruchamiania NVDA w ten sposób? Jakiego trzeba mieć pendrive? Wystarczy każdy, pierwszy lepszy? Czy metoda ta zadziała w każdych okolicznościach? W jakich sytuacjach może być problem z uruchomieniem wersji przenośnej NVDA? Pewnie te informacje przydadzą się innym użytkownikom naszego ulubionego czytnika ekranu :). Jak rozgryzłeś już problem, to podziel się rozwiązaniem z innymi jako i my czynimy.

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/11 19:03 - 2017/11/11 21:48 #9 przez Lowca Androidow
W nowych systemach (Win 7, Win 8/8.1, Win 10) nie uruchomimy NVDA przy pomocy pliku .inf - te pliki są blokowane przez system, infekcje wykorzystywały ten plik do uruchamiania swoich .exe .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/13 10:00 - 2017/11/13 10:14 #10 przez Gość
Witam,
tutaj mamy chyba odpowiedź jak to zrobić:
www.tyflopodcast.net/prz...-niezbednik-niewidomego/

Przepraszam jak się powtórzą odpowiedzi do tematu bo wczoraj zamieszczałem odpowiedzi i nie ma ich na forum, a też miałem problemy z internetem coś przerywało.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Patryk Doering

Filmy o NVDA

Pokaż wszystkie filmy