× Pomoc w obsłudze NVDA, instalacji programu, konfiguracji i użytkowaniu.

Pytanie Trzy pytania w temacie czytników ekranu

2018/04/25 09:25 - 2018/06/13 11:49 #1 przez Sebastian Greń
Witam

Potrzebuję pomocy w trzech sprawach. Korzystam z JAWS i NVDA, ale pytania są bardziej ogólne do czytników ekranu, niż do jakiegoś docelowego.

1.Czy można bez użycia myszki lub płytki dotykowej utworzyć nowy plik/folder na pulpicie? Widząca osoba klika na puste miejsce prawym i już, a jak to zrobić za pomocą klawiatury?

2. Czy można jakoś wyciszyć kartę w Google Chrome? W firefoxie jest do tego fajny skrót, a w chromie trzeba kliknąć ikonkę na karcie, ale nie udało mi się dostać do niej czytnikami.

3. Jak w Wordzie (2016) można włączyć/wyłączyć znaczniki formatowania? Nie ogarniam tego menu wstążek.

Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2018/06/13 16:36 #2 przez Gość
Replied by Gość on topic Trzy pytania w temacie czytników ekranu
Witam
co do pierwszego pytania to naciskamy trzeci klawisz od prawego altu pojawia się menu kontekstowe,jeśli dobrze zrozumiałem pytanie to powinno być to

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2018/06/13 18:10 #3 przez Lowca Androidow
Jeśli chodzi o pytanie nr 1 Tworzenie nowego katalogu na pulpicie przy użyciu klawiatury to jest taka możliwość.
Wciskamy WinKey+D i w ten sposób przechodzimy na pulpit i w tym momencie nie jest zaznaczony ani folder ani ikona czy skrót.
Teraz klikamy menu kontekstowe na klawiaturze (różnie jest umiejscowiony bywa, że nawet na górnej części klawiatury np. W DELL'ach, ASUS'y miewają po lewej stronie spacji) i z menu kontekstowego wybieramy  "nowy" a następnie "folder"
Przed naciśnięciem menu kontekstowego nie możesz nacisnąć żadnego innego klawisza bo zaznaczysz jakiś skrót na pulpicie, po wciśnięciu WinKey+D nic nie jest zaznaczone.
Ale bywa sytuacja, że wcześniej już byłeś na pulpicie i masz zaznaczony jakiś skrót bo z niego coś uruchamiałeś, w tej sytuacji WinKey+D z automatu przenośi Cię do tego skrótu i jest on zaznaczony, wówczas:
Jeśli jest jakiś skrót zaznaczony na pulpicie wciskasz Ctrl+Spacja - ten skrot zaznacza i odznacza element na pulpicie.
Gadaczka powie
zaznaczony lub niezaznaczony w zależności czy zaznaczasz czy odznaczasz.
Element musi być niezaznaczony i wówczas wciskasz menu kontekstowe i wybierasz jak wyżej "nowy" a następnie "folder"
W wolnej przestrzeni pojawi się nowy folder.
Niestety nie doszedłem jeszcze do tego jak przenosić elementy pulpitu przy użyciu jedynie klawiatury :)

Co do pozostałych dwóch pytań to nie pomogę bo nie mam Office 2016, ani nie korzystam z Google Chrome

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2018/12/18 08:57 #4 przez Mateusz Majkiewicz
Hm, wydaje mi się, że w internecie znajdziesz odpowiedź na wszystkie trzy pytania ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2019/01/05 14:00 #5 przez Lowca Androidow

Mateusz Majkiewicz napisał: Hm, wydaje mi się, że w internecie znajdziesz odpowiedź na wszystkie trzy pytania ;)

Takie odpowiedzi możesz zachować dla siebie.
Nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia, czegoś co pomoże  lub odpowie na pytania - milcz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Patryk Doering

Filmy o NVDA

Pokaż wszystkie filmy