Michael Curran i James Teh spotkali się jako dzieci na obozie muzycznym dla niewidomych, gdzie zdali sobie sprawę, że ich pasją są komputery. Kilka lat później postanowili połączyć siły, aby poprawić dostępność komputerów dla osób niewidomych i niedowidzących.

Aby osoby niewidome mogły korzystać z komputera, potrzebują czytnika ekranu, który odczytuje tekst na ekranie syntetycznym głosem lub pozwala na odczyt jego zawartości monitorem brajlowskim. Niestety w wielu przypadkach oprogramowanie do odczytu ekranu kosztuje więcej niż sam komputer. Ta ekonomiczna bariera w przeszłości czyniła komputery niedostępne dla milionów osób niewidomych na całym świecie. Jest to istotny problem, ponieważ bez komputerów dostęp do edukacji i zatrudnienia jest poważnie ograniczony, nie wspominając o codziennych funkcjach, takich jak bankowość internetowa, zakupy i wiadomości.

W kwietniu 2006 Michael zaczął opracowywać otwarty czytnik ekranu o nazwie NVDA (NonVisual Desktop Access) dla komputerów pracujących w oparciu o system operacyjny Microsoft Windows. Do współpracy zaprosił Jamesa, który niedawno ukończył studia informatyczne, by wraz z nim opracował oprogramowanie. Razem Ci dwaj w pełni niewidomi założyli organizację non-profit NV Access, aby wspierać rozwój czytnika ekranu NVDA. Dzięki serii dotacji korporacyjnych i darowizn indywidualnych przy projekcie mogli pracować w pełnym wymiarze godzin.

NVDA został przetłumaczony przez wolontariuszy na ponad 43 języki i jest używane przez ludzi w ponad 120 krajach. Czytnik ekranu NVDA zdobył także wiele nagród. NVDA jest oprogramowaniem typu Open Source, co oznacza, że ​​kod jest dostępny dla każdego. Umożliwia to tłumaczom i programistom z całego świata na ich wkład w ekspansję i doskonalenie programu.

Dzięki tej pracy Michael i James zdobyli rozległą wiedzę na temat dostępności oprogramowania. Nawiązali również kontakty z takimi firmami jak Mozilla, Microsoft, IBM, Adobe czy Yahoo! i przyczynili się do dostępności ich produktów.

NV Access ma siedzibę w południowo-wschodnim Queensland w Australii.

Funkcjonalność NVDA

NVDA (NonVisual Desktop Access) to darmowy czytnik ekranu dla komputerów działających w oparciu o system operacyjny Microsoft Windows.

Poniżej tylko niektóre z możliwości NVDA:

  • Wsparcie dla popularnych aplikacji, w tym przeglądarek internetowych, poczty elektronicznej, czatów internetowych czy programów biurowych, w tym Word i Excel.
  • Program NVDA może być instalowany bezpośrednio na komputerze, ale ma również możliwość uruchamiania w całości z pamięci USB lub innych nośników przenośnych.
  • Raportowanie formatowania tekstu (nazwy czcionek, rozmiar, kolor i inne), informowanie o błędach ortograficznych.
  • Automatyczne odczytywanie tekstu pod kursorem myszy i opcjonalna dźwiękowa sygnalizacja położenia kursora myszy.
  • Wbudowany syntezator mowy dla języka polskiego i ponad 43 innych języków.
  • Wsparcie dla wspólnych interfejsów dostępności w tym Java Access Bridge.
  • Wsparcie dla konsoli wiersza poleceń Windows.
  • Wsparcie dla wielu monitorów brajlowskich.
  • Łatwy w obsłudze, całkowicie udźwiękowiony instalator.

Wymagania Systemowe

NVDA działa zarówno na 32-bitowych i 64-bitowych wersjach systemu Microsoft Windows XP lub nowszym. NVDA nie ma dodatkowych wymagań sprzętowych ponad te jakich wymaga system operacyjny. NVDA potrzebuje około 50 MB wolnego miejsca na dysku.

Czytnik ekranu NVDA jest dostępny w pakiecie z eSpeak (wolnym, wielojęzycznym syntezatorem mowy). Dodatkowo NVDA może używać silników mowy SAPI 4 i SAPI 5.

Filmy o NVDA

Pokaż wszystkie filmy